استانبول در گذر زمان

تاریخچه هر شهری گویای گذشته، تمدن و هویت آن شهر است. وقتی تاریخچه شهری را مرور می کنیم می توان با بیوگرافی آن شهر آشنا شد. استانبول در گذر زمان نیز تغییرات بسیاری را بر خود دیده است. پیشترفت مشهود مراکز تفریحی این شهر و یا حرکت رو به رشد صنعت گردشگری و هتل های استانبول، همه بیانگر اتفاقاتی است که در طول زمان برای این شهر مدرن افتاده است. ما مفتخریم که در تور های ویژه استانبول پذیرای شما هستیم تا در یک سفر خاطره انگیز در کنار خانواده تان تصاویری زیبا رو در ذهنتان ثبت کنیم. تاریخ غنی استانبول از ظهور و سقوط بزرگترین امپراطوری جهان گسترده شد. باور ها بر این است که ساکنانی در سال 3000 قبل از میلاد در این منطقه سکنی گزیدند تا زمانی که استعمارگران یونانی در قرن 7 قبل از میلاد به این منطقه آمدند. این منطقه هنوز یک شهر نبود. شاه Byzas رهبری در این منطقه را به خاطر موقعیت استراتژیک اش که در طول تنگه بسفورس بود، انتخاب کرد و این منطقه را Byzantium، هم نام خود نامید. سپس امپراطور کبیر روم، کنستانتین دستور بازسازی تمام شهر و ایجاد بناهای تاریخی را داد. در سال 330 میلادی این شهر پایتخت بزرگ امپراتوری روم شد و نام آن به کنستانتین تغییر کرد.

 

این شهر رشد و توسعه یافت تا در سال ۴۰۰ میلادی شهر بزرگ امپراطوری رم شد. با توجه به موقعیت مکانی عالی اش که دو قاره را به هم وصل می کرد، این شهر مرکز کسب و کار، فرهنگ و دیپلماسی شد. در این دوره خیلی از بناهای دیدنی شهر مثل مسجد ایاصوفیه با عنوان قسطنطنیه، مرکز کلیسای ارتودوکس یونانی ساخته شد. در طول ۳ قرن بعد، سطح رفاه و آشفتگی در سطح شهر برابر بود و تلاش ها برای مقابله با آن ادامه داشت. تهاجمات در زمان پرداخت عوارض ادامه داشت و این شهر را تضعیف کرد تا نهایتا در سال ۱۴۵۳ بعد از ۵۳ روز توسط سلطان محمود رهبر عثمانی، شهر فتح شد و نام آن به استانبول تغییر کرد.

سلطان به دنبال ایجاد سطح جدیدی از زندگی در استانبول بود و در این دوره بازار بزرگ استانبول، حمام های عمومی، بیمارستان ها، مدارس و مساجد بزرگ امپریالیستی و بسیاری از ساختمان ها و بناهای معماری در شهر ساخته شد. این چشم اندازهای معماری زیبا، شهر را به یک نقطه ی فرهنگی و سیاسی و تجاری تبدیل کرد. در اواسط ۱۵۰۰ میلادی جمعیت شهر تا ۱ میلیون نفر افزایش یافت و امپراطوری عثمانی در جای خود باقی ماند تا زمانی که شهر در جنگ جهانی اول توسط متفقین اشغال شد. در سال ۱۹۲۳ بعد از جنگ استقلال ترکیه، استانبول بخشی از جمهوری ترکیه شد و با سرمایه گذاری با سرازیر شدن سرمایه در مرکز جدید آنکارا آغاز شد.

با این حال استانبول به رشد خود ادامه داد و میدان های عمومی، بلوارها، راه ها از ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۵۰ ساخته شد. در سال ۱۹۷۰ جمعیت استانبول با هجوم کردها به سرعت افزایش یافت و این شهر تبدیل به یک کلان شهر بزرگ جهانی شد. امروزه این شهر دارای بیش از ۲ میلیون کرد است که بزرگترین گروه قومی را تشکیل می دهند. زندگی اقتصادی در این شهر بنا به تولید محصولات متنوع از روغن زیتون تا تنباکو و وسایل الکترونیکی، دارای تنوع بسیاری است. بسفورس به علت حمل و نقل نفت، یکی از آبراه های شلوغ جهان است. امروزه بسیاری از جاذبه های تاریخی استانبول به فهرست میراث فرهنگی یونسکو اضافه شده اند. با توجه به تاریخ و جغرافیای آن، استانبول در سال ۲۰۱۰ پایتخت فرهنگی اروپا شد و قرار است در سال ۲۰۲۰ میزبان بازی های المپیک شود.