سرمایه گذاری در استانبول

ترکیه كشورى مدرن و پيشرفته است که پتانسیل های بسیار خوب تجارى و توريستى دارد. استانبول نیز شهری شلوغ و پر تردد است که این اتفاق، مسئله تجارت و سرمایه گذاری در استانبول را جالب تر می کند. سرمایه گذاری در استانبول نه تنها یک فرصت خوب اقتصادی است بلکه شما می توانید با این روش اقامت در استانبول را نیز بدست آورید. یکی از مهمترین جاهای سرمایه گذاری در این شهر، مراکز خرید آن است که همیشه عده زیادی از توریست ها و گردشگران به خاطر اجناس مارک و اصل این مراکز به استانبول سفر می کنند. تور استانبول می تواند به شما کمک کند تا با سفری راحت و دلنشین به این شهر بتوانید اطلاعات خوبی در زمینه تجارت در استانبول نیز بدست آورید. از سال ۲۰۰۳ قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر کرده است بر اساس این تغییرات برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ثبت یک شرکت ضروری است. یک شرکت خارجی میتواند با مالکیت ۱۰۰% ثبت شود و تحت عنوان نام شرکت در این کشور فعالیت کند، شرکت های خارجی ثبت شده در ترکیه حق این را خواهند داشت که در چارچوب اهدافی که در اساسنامه مشخص شده است فعالیت کنند و سودآوری داشته باشند.

ثبت شرکت در این کشور بیشتر از ۲ الی ۳ روز کاری زمان نخواهد برد، البته زمان گفته شده برای شرکت های مسئولیت محدود است، این زمان برای شرکت های سهامی عام متفاوت است و منوط به تصویب وزارت صنعت و تجارت ترکیه است.

قوانین تجاری

در قانون جدید ترکیه شرکت ها باید در زمینه کاری خود شفافیت داشته باشند، صورت حساب های مالی شرکت ها باید شفاف باشد و شرکت ها باید در این راستا بکوشند.

معمولترین شرکت های ترکیه

معمولترین و محبوبترین شرکت ها در ترکیه شرکت های مسئولیت محدود و سهامی عام هستند چنانچه موضوع فعالیت شما یکی از زمینه های زیر است لازم است که شما در ابتدا موافقت نامه های لازم برای این کار را داشته باشید.

- بیمه

- لیزینگ

- بانکداری

- شرکت های سرمایه گذاری در بخش های نامعمول


شرکت های مسئولیت محدود LS

سهامداران

سهامداران با توجه به سرمایه گذاشته شده توسط آنها مسئول هستند، اگر شرکت نتواند مالیات خود را بدهد سهامداران به نسبت میزان سهامشان مسئول هستند.


تعداد سهامداران

میتواند از ۲ الی ۵۰ نفر باشد.


نوع سهامداران

میتوانند اشخاص حقیقی، حقوقی، شهروند ترکیه و یا افراد خارجی باشند.


مدیران

مدیران میتوانند شهروند ترکیه یا از خارج باشند، مدیر شرکت میتواند طبق اساسنامه از سهامداران نباشد و فردی غیر از سهامداران شرکت باشد.

اساسنامه

این موارد باید در اساسنامه ذکر شوند: سهامداران، نام شرکت، موضوع فعالیت شرکت، مقدار سرمایه، سرمایه تعهد شده از طرف هر سهامدار، مدت شرکت، روش اعلان اطلاعیه های شرکت


سرمایه سهمی

حداقل سرمایه یک شرکت مسؤولیت محدود ۵۰۰۰ لیر است. ارزش اسمی هر سهم نمی تواند کم تر از ۲۵ لیر باشد.

دارایی های زیر می توانند به عنوان سرمایه برای سرمایه گذار خارجی تلقی گردند:

الف – ماشین آلات ، تجهیزات ، ابزارها و کالاها به عنوان سرمایه غیر نقدی

ب – دارایی های غیر مادی ( حق اختراع، علایم تجاری،…)

ج – سود حاصل از سرمایه گذاری خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و سایر حقوق مالی

ه – حقوق بهره برداری و فرآوری منابع طبیعی

و – سهم های شرکت های دیگر

سرمایه به شکل اوراق سهام منتشر نمی شود. حداقل مشارکت ۲۵ لیر یا هر مقدار بالاتر قابل تقسیم به ۲۵ لیر است . هر انتقال مالکیتی باید در دفتر ثبت سهم وارد و توسط حداقل ¾ اعضا تصویب شود و این اعضا باید نماینده حداقل ¾ سرمایه سهمی باشند. انتقال می تواند مشمول هر گونه ممنوعیت دیگر موجود در اساسنامه باشد.

جلسات سالانه

جلسات سهامداران معمولاً با دعوت مدیران یا دارندگان حداقل ۱۰% سرمایه سهمی ، یک بار در سال و ظرف ۳ ماه بعد از اتمام سال مالی برگزار می گردد. برای شرکت مسؤولیت محدود با بیش از ۲۰ سهامدار، مقررات مربوط به مجامع عمومی شرکت سهامی عام در مورد مجامع عمومی سهامداران اعمال خواهد شد . در شرکت مسؤولیت محدود با ۲۰ یا تعداد کم تر سهامداران، رأی گیری به صورت کتبی انجام می شود. حقوق قانونی مجمع عمومی شامل تصمیمات در مورد اصلاح اساسنامه، تصویب صورت وضعیت مالی و تعیین محل هزینه کردن سود خالص است.

بازرسی

اگر تعداد سهامداران بیش از ۲۰ نفر باشد، انتصاب یک بازرس قانونی ضروری است.

انحلال

یک شرکت مسؤولیت محدود در موارد زیر می تواند منحل شود:

۱) انقضای مدت مقرر در اساسنامه

۲) تصمیم مجمع سهامداران

۳) تصمیم دادگاه مبتنی بر درخواست سهامداران

۴) سایر موارد بیان شده در قوانین مرتبط مانند عدم امکان تصدیق تأسیس ، از دست دادن ⅔ سرمایه  سهمی، کاهش تعداد سهامداران به زیر ۲ ، تحقق هر علت انحلال که در اساسنامه مقرر شده است و ورشکستگی شرکت

تصفیه

به استثنای مورد ادغام با شرکت دیگر، در صورت تبدیل شرکت مسؤولیت محدود به شکل دیگری از شرکت یا انتقال به یک شرکت حقوق عمومی ، شرکت طی یک فرآیند رسمی تصفیه می شود.

در صورت عدم وجود هیچ مدیر تصفیه ای که توسط اساسنامه یا  با تصمیم مجمع سهامداران تعیین شده  باشد، مدیر شرکت تشریفات تصفیه را انجام خواهد داد. نام مدیران شرکت به عنوان مدیران تصفیه در دفتر ثبت تجارتی وارد و ۳ بار در فاصله ای که متجاوز از یک هفته نباشد آگهی خواهد شد. طلبکاران شرکت فرا خوانده خواهند شد تا ظرف یک سال درخواست دهند و مدارکشان را ارائه کنند.

تشریفات انحلال باید نزد مقامات داخلی اجرا شود و حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه به طول می انجامد. کلیه الزامات مالیاتی باید در طول دوره تصفیه رعایت شوند.

شرکت سهامی عام

مسؤولیت سهامداران

مسؤولیت سهامداران ، هم برای اهداف مالیاتی و هم قانونی ، محدود است به سرمایه تزریق شده به شرکت.

تعداد سهامداران

شرکت می تواند با حداقل ۵ شخص تشکیل شود. سهامداران می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی و مقیم یا غیر مقیم باشند.

اساسنامه شرکت

شرکت سهامی عام باید اساسنامه ای شامل موارد زیر داشته باشد: نام تجاری، سهامداران، مقر و هدف تجاری یا موضوع شرکت ، مقدار سرمایه و میزان تعهد شده توسط هر سهامدار و نیز ارزش اسمی هر سهم ، روش و مدت پرداخت ها ، روش تشکیل مجامع عمومی ، زمان جلسات و شرایط مربوط به رأی گیری، مدت شرکت در صورت محدود بودن و روش انتشار اطلاع اطلاعیه های مربوط به شرکت.

مدیریت

دو نهاد اداری در شرکت های سهامی عام وجود دارد: هیأت مدیره و مجمع عمومی. هیأت مدیره مرکب از حداقل ۳ شخص است که سهامدار یا نماینده سهامداران قانونی هستند و در اساسنامه تعیین یا توسط مجمع عمومی انتخاب شده اند. هیأت می تواند اختیاراتش را به طور کامل یا جزءً به یک عضو هیأت مدیره یا به یک مدیر عامل منصوب از خارج از شرکت تفویض نماید.

مجمع عمومی سهامداران می تواند به صورت عادی یا فوق العاده برگزار گردد.

سرمایه سهمی

حداقل سرمایه برای شرکت سهامی عام ۵۰۰۰۰ لیر است.

دارایی هایی که می توانند به عنوان سرمایه برای سرمایه گذار خارجی تلقی گردند ، دقیقاً مشابه شرکت مسؤولیت محدود هستند.

سرمایه شرکت سهامی عام به اوراق سهام دارای ارزش اسمی تقسیم شده است. ارزش اسمی سهم ها حداقل ۱  کروش است.

هر دو نوع سهام عادی و ممتاز می تواند صادر شود، خواه به صورت سهام حامل ( بی نام) یا ثبت شده ( با نام). هر سهام حداقل یک رأی خواهد داشت. اساسنامه تعداد آراء اعطا شده توسط سهم ها به مالکان آن ها را ، مشروط به عدم مغایرت با این اصل، تعیین خواهد کرد. اگر یک سهم چندین مالک داشته باشد، آن ها می توانند حقشان را تنها توسط یک نماینده اعمال کنند.

جلسات سالانه

مجمع عمومی سهامداران به دو صورت عادی و فوق العاده منعقد می گردد. هیأت مدیره معمولاً ظرف ۳ ماه از پایان سال مالی ،

برای مجمع عمومی دعوت می کند. جلسه مجمع عمومی فوق العاده ، در صورت وجود دلیل مناسبی برای انجام آن ، می تواند به دعوت هیأت مدیره ، بازرسان یا دارندگان حداقل ۱۰% از سرمایه سهمی ( که می تواند توسط اساسنامه کاهش یابد ) تشکیل شود.

مجمع عمومی باید حداقل یک بار در سال ، ظرف ۳ ماه بعد از اتمام سال مالی برگزار شود. جلسه معمولاً در مکانی که مقر قانونی شرکت است برگزار می گردد، مگر اساسنامه ترتیب دیگری مقرر نموده باشد.

اگر هیچ محدودیتی در اساسنامه وجود نداشته باشد، حق رأی بر اساس میزان مشارکت محاسبه می شود. مالک ( سهام) برای هر مشارکتی با ارزش اسمی ۱ کروش    ، دارای یک حق رأی است. تصمیمات با اکثریت ساده آراء که نماینده بیش از نصف سرمایه سهمی باشند اتخاذ می گردد.

حقوق قانونی مجمع عمومی شامل تصمیمات پیرامون انتصاب اعضای هیآت مدیره، مدیران و بازرسان، تصویب حساب های شرکت و صورت وضعیت مالی ، تقسیم سود و تعیین دستمزد بازرسان، اصلاحات اساسنامه و تصفیه شرکت است. به استثنای موضوعات مهمی مانند تغییر قلمرو فعالیت، تصمیمات با اکثریت ساده آراء حاضر اتخاذ می گردد.

بازرسی

مجمع عمومی یک یا چند بازرس ( حداکثر ۵ ) را بر اساس تشریفات مقرر در آیین نامه منصوب می کند. اکثریت بازرسان شرکت باید شهروندان ترکیه باشند. بازرسان از بین سهامداران یا از خارج انتخاب می شوند. آن ها نمی توانند همزمان به عنوان عضو هیأت مدیره انتخاب شوند و نمی توانند کارمند شرکت باشند. هیچ خصوصیت حرفه ای ضروری نیست.وظایف بازرسان شامل نظارت بر تجارت و معاملات و کنترل این که آیا مدیران مقررات قوانین و اساسنامه را رعایت می کنند خواهد بود. شرکت های فهرست شده در بورس استانبول ، بانک ها ، شرکت های بیمه و سایر مؤسسات مالی باید توسط بازرسان مستقل واجد شرایط بر اساس قانون حاکم بر شغل حسابداری در ترکیه مورد بازرسی قرار گیرند.

انحلال

شرکت می تواند در یکی از موارد زیر منحل گردد:

۱) انقضای مدت مقرر در اساسنامه

۲) تحقق هدف شرکت یا غیر ممکن شدن تحقق آن

۳) از بین رفتن ⅔ سرمایه سهمی یا درخواست طلبکاران به این علت

۴) کاهش تعداد سهامداران به کم تر از ۵

۵) تحقق یکی از علل انحلال پیش بینی شده در اساسنامه

۶) ورشکستگی

اگر انحلال ناشی از علتی غیر از ورشکستگی باشد، هیأت مدیره باید آن را در دفتر ثبت تجارتی وارد و ۳ بار در مدتی که متجاوز از یک هفته نباشد، آگهی کند. طلبکاران فراخوانده خواهند شد تا ظرف یک سال درخواست دهند و مدارکشان را ارائه نمایند.

تصفیه

به استثنای مورد ادغام با شرکت دیگر و تبدیل به یک شرکت مسؤولیت محدود یا انتقال به یک شرکت حقوق عمومی ، شرکت منحل شده تصفیه خواهد شد.

در صورت عدم وجود هیچ مدیر تصفیه ای که توسط اساسنامه یا با تصمیم مجمع عمومی تعیین شده باشد، نام هیأت مدیره به عنوان بازرسان در دفتر ثبت تجارتی وارد شده و ۳ بار در فاصله ای که متجاوز از یک هفته نباشد، آگهی خواهد شد. طلبکاران شرکت فراخوانده خواهند شد تا ظرف یک سال درخواست دهند و مدارکشان را ارائه نمایند.

تشریفات رسمی انحلال باید نزد مقامات داخلی اجرا شود و حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه به طول می انجامد. کلیه الزامات مالیاتی باید در طول دوره تصفیه رعایت شوند.

سایر ́اشکال تجارت در ترکیه

ادارات رابط / نمایندگی

چنین اداره ای می تواند با اجازه  دایره سرمایه گذاری خارجی خزانه داری تأسیس شود . بانک های خارجی هم می توانند با اجازه کمیته بازرسی و تنظیم بانکداری،  ادارات نمایندگی را افتتاح کنند.

شعبه

شرکت های خارجی  می توانند از طریق یک شعبه در ترکیه فعالیت کنند. شعبه بر مبنای وکالت نامه صادره توسط  شرکت مادر ، نمایندگی آن را بر عهده دارد ، دارای شخصیت حقوقی مستقل نیست و فقط می تواند در حوزه های فعالیت شرکت مادر فعالیت نماید. عنوان رسمی تجاری شعبات باید شعبه بودن آن ها را نشان دهد.

مقررات قابل اعمال در مورد ثبت سرمایه گذاری ها ، وارد کردن سرمایه و واگذاری منافع مشابه مقررات مربوط به شرکت هاست. شعبات بانک ها وبیمه های خارجی مشمول مقررات خاص هستند.

تعهدات شعبه محدود به دارایی شرکت مادر است نه سرمایه خود شعبه و اختیارات شعبه به دارایی های شرکت مادرنیز گسترش می یابد. هیچ حداقل قانونی برای سرمایه شعبه وجود ندارد. ادارت شعبه توسط نمایندگان تجاری که دارای اختیارات کامل و مقیم ترکیه هستند، مدیریت می شود. شرکت مادر حدود اختیارات مدیر شعبه را تعیین می کند.

عمل کردن به عنوان  پیمان کار

یک شرکت خارجی می تواند بر اساس قرارداد منعقده در نتیجه مناقصات بین المللی ، در ترکیه تجارت کند. فعالیت های یک برنده خارجی مناقصه محدود است به قرارداد امضا شده با مشتری ترک که معمولاً یک سازمان دولتی است. قرارداد می تواند متضمن  تحویل تجهیزات و ماشین آلات ، نصب آن و/ یا خدمات فنی باشد. برندگان خارجی مناقصه باید از پیامدهای مالیاتی احتمالی قرارداد آگاه باشند، چون هر فعالیت تصریح شده در قرارداد ممکن است تبعات مالیاتی مختلفی داشته باشد. درآمد حاصل از فعالیت های فوق ، مشروط به رعایت مفاد قرارداد،  آزادانه از ترکیه قابل انتقال است.

به استثنای مناقصات بین المللی ، کسب اجازه از خزانه داری برای برقرار کردن یک سرمایه گذاری مشترک به منظور اجرای قرارداد ضروری  است . شرکت خارجی فعال به عنوان پیمان کار ملزم به تأسیس  یک شعبه یا شرکت نیست، اما ملزم است بسته به ماهیت قرارداد نزد اداره مالیات و سازمان امنیت اجتماعی ثبت شود.

ماشین آلات و تجهیزاتی که به طور موقت برای اجرای یک قرارداد به ترکیه وارد شده اند، می توانند بدون عوارض گمرکی و هزینه های مربوطه وارد شوند ، اما وثیقه ای باید نزد مقامات گمرکی تودیع شود.

تشریفات ثبت

بعد از تصویب قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی و اصلاح قانون تجارت ، تشریفات ثبت و تأسیس شرکت ها تا حد زیادی آسان شده است. رویه های پیچیده و وقت گیر هم برای سرمایه گذاران داخلی و هم خارجی حذف شده است.

ثبت شرکت

ثبت شرکت مستلزم طی مراحل زیر خواهد بود:

الف – تسلیم مدارک زیر به اداره ثبت تجارتی :

- اساسنامه  تصدیق شده توسط  دفتر اسناد رسمی

-          رسید بانکی دال بر پرداخت سهم از سرمایه ، در صورتی که سرمایه هنگام تأسیس توسط سهامداران تقبل شده است

- رسید بانکی دال بر پرداخت ۴ % از ۱۰۰۰۰ تعهد سرمایه به « صندوق حمایت از رقابت »

-  گواهی  امضا  و کپی  پاسپورت های  اشخاص مجاز به نمایندگی و متعهد نمودن شرکت ( کپی های شناسنامه و گواهی اقامت برای شهروندان ترک)

- عکس ها و کپی پاسپورت های سهامداران حقیقی شرکت

ثبت در اداره مالیات

تقاضانامه ای نیز باید به اداره مالیات مکانی که دفتر مرکزی  شرکت در آن جا واقع است ، در روز ثبت یا روز قبل از آن تقدیم شود. یک شماره ثبت مالیاتی داده شده و دفاتر قانونی و امضا ها توسط  دفتر اسناد رسمی گواهی می شود. امضای گواهی شده باید به اداره مالیات تسلیم گردد.

پس از طی این مراحل که حدود ۲ تا ۳ روز طول می کشد ، تشریفات ثبت کامل شده و شرکت می تواند فعالیتش را آغاز نماید.

ج – تقدیم تقاضانامه به مدیریت کل سرمایه گذاری خارجی

بعد از تکمیل تشریفات ثبت، تقاضانامه ای نیز باید  به مدیریت کل سرمایه گذاری خارجی ارائه شود.