Back to Top

مذهب مردم استانبول

مذهب مردم استانبول

مذهب مردم استانبول

برای متقاضیان ایرانی که قصد مهاجرت تحصیلی و یا اقامت در استانبول را دارند این مطلب می تواند مفید باشد. مسائل مهمی در کیفیت زندگی شما در کشوری دیگر تاثیر می گذارند، که از جمله آنها می توان به مذهب مردم استانبول و یا حمل نقل در استانبول اشاره کرد، که به صورت روزمره ساختار زندگیتان را به گونه ای شیرین و یا خسته کننده تغییر می دهد. پس بهتر است قبل از هر تصمیمی با تور استانبول سفری به این کشور داشته باشید تا از نزدیک شاهد چنین مسائلی باشید و سپس اقدام کنید. نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده است دین رسمی جامعه را اسلام تعیین نموده است . لیکن در اصلاحات قانونی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف و با تاکید بر جدایی دین از سیاست ، ترکیه کشوری با دولت وحکومت لائیک (تفکیک دین از سیاست) معرفی گردیده است. بنابر آخرین آمار موجود در ترکیه حدود ۹۸% جمعیت این کشور را مسلمان و ۲% را مسیحیان و کلیمیان و دیگر ادیان تشکیل مید هند.

مسلمانان ترکیه اکثرا تابع مذهب تسنن می باشند که از میان آنها حنفی ها بزرگترین گروه محسوب می گردند که عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند . شافعی ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقر واکثرا کرد هستند. شمار پیراوان مذاهبی دیگر بسیار کم می باشد. روی هم رفته پیروان ادیان در ترکیه به دو قسمت تقسیم می شوند :

الف) پیرامون اسلام که خود به چندین فرقه و مذهب تقسیم می شوند و اهم آنها عبارتند از :

۱) حنفی ها ، جمعیت قابل ملاحظه ای از اهل سنت ترکیه را تشکیل میدهند.

۲) شافعی ها ، شاخه ای از اهل سنت است که پیروان آن را بیشتر کردها تشکیل می دهند.

۳) پیراوان سایر فرق اهل سنت و طریقتها

۴) علویان (به چهار دسته با نامهای رافی، باطنی؛ روفی و بکتاشی تقسیم و بنا بر آمار رسمی دولت ترکیه حدود ۱۲ میلیون نفر پیرو دارد )

۵) شیعیان ، پیرو مذهب جعفری بوده و نزدیک به یک میلیون و دویست هزار نفر هستند.

ب) پیروان سایر ادیان :

۱) مسیحیان شامل فرق پروتستانها ، کاتولیکها ، ارامنه ...... و

۲) یهودیان (حدود ۳۰ هزار نفر در این کشور سکونت دارند )

زبان:

ترکی زبان رسمی و مادری ساکنان ترکیه است و یکی از قدیمی ترین زبانهای دنیا به شمار می رود. بخشی از مردم کشورهای مشترک المنافع و برخی از نقاط جنوب شرقی اروپا و بعضی از مناطق خاورمیانه به این زبان صحبت می کنند. آذری (آذربایجان) ، قفقازی و ترکمنی نیز شاخه هایی از زبان ترکی محسوب می شوند. زبان ترکی از گروه زبانی اورال آلتانی است و به گروههای کوچکتر ذیل تقسیم می شود:

۱) گروه آسیای مرکزی مانند گرگ تورک ، ازبک و قرقیز

۲) گروه جنوب غربی مانند ترکی عثمانی ، ترکی آذری و ترکمنی

۳) گروه شمال غربی مانند تاتار و قزاق

۴) گروه سیبری جنوبی مانند اویرات ، آبکان و تروا.

۵) گروه سیبری شمالی مانند یاکوت

۶) گروه جرواش (شمالی ) در ناحیه و لگا

زبان ترکی جدید که امروزه تحت عنوان « ترکی آناتولی» شناخته می شود از ریشه ترکی عثمانی است که به وسیله سلجوقیان در اواخر قرن یازدهم به آناتولی وارد شده است . به تدریج لغات و دستور زبان فارسی و عربی به میزان قابل توجهی به این زبان وارد شد و الفبای عربی رایج گشت. پس از اعلام جمهوری (در سال ۱۹۲۳) ، الفبای لاتین جایگزینی الفبای عربی گردید. (۱۹۲۸) و پس از تغییر الفبا اصلاح دستور زبان نیز توسط دولت آغاز و پی گیری شد . ویزگی زبان ترکی را حروف صدا دار آن می دانند

در الفبای لاتینی که از سال ۱۹۲۸ به بعد در ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است . بیشتر حروف و صدای کم و ییش مانند معادل انگلیسی شان تلفظ می شوند.

از نظر تاریخی زبان وادبیات ترکی را می توان به سه دوره متمایز تقسیم نمود :

۱) دوره ترکی قدیم (قبل از پذیرش دین اسلام توسط ترکها) قرن ۸ تا ۱۱ میلادی

۲) دوره فرهنگ اسلامی (دوره تاثیر عربها وایرانیان ) از قرن ۱۱ تا اواسط قرن ۱۹ میلادی

۳) دوره مدرن (از زمان سلطنت سلطان عبدالمجید اول در سال ۱۸۳۹) دوره تاثیر تفکرو ادبیات غربی

بعد از تشکیل جمهوری در سال ۱۹۲۳ در تاریخ ۲۰ می۱۹۲۸ طبق دستور نخست وزیر¡ وزارت معارف انجمن زبان را تشکیل داد و به تعویض الفباء می پردازد و زبانهای غربی (فرانسه ، آلمانی ، ایتالیایی و مجاری) را مورد تحقیق قرار میدهد . در ۸ آگوست ۱۹۲۸ آتاتورک آغاز «انقلاب حروف» را اعلام می دارد و در ۱۱ آگوست ۱۹۲۸ اولین کلاس در ارتباط با حروف جدید زبان ترکی افتتاح میشود قانون الفبای لاتینی در سال ۱۹۲۸ در یازده ماده تصویب و به مورد اجرا گذاشته می شود.

دین مردم در استانبول

دین مردم در استانبول

تعداد زیادی ازساکنان شهر توریستی استانبول ترکیه مسلمان شیعه و تنها تعداد معدودی سنی هستند ، پیرو مکتب حنفی نیز در این شهر زندگی می کنند ، حدود ده درصد مردم اهل سنت استانبول هم پیرو مکتب شافعی می باشند . اسلام محمدی یکی از ادیانیست که طرفداران زیادی در استانبول داشته و بیش از چهار میلیون پیرو علوییون ترک هستند.