یکی ازاماکن تفریحی استانبول ,برج دخترمیباشد که به زبان ترکی استانبولی Kız Kulesi  در یونان باستان و قرون وسطی بیزانس به عنوان برج Leander شناخته است.

 برج دختر استانبول

این برج در جزیره کوچکی واقع در تنگه Bosphorus در سواحل Uskudar در استانبول ترکیه قرار دارد که یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین مناظر دیدنی استانبول میباشد.

برج دختر استانبول مانند نيلوفر دريايي زيبا در بين آبهاي آبي تنگه بسفر، بي سر و صدا و تنها، نظاره گر استانبول است. که اين سمبل ارزشمند استانبول، سرچشمه الهام بسياري از شاعران، نويسندگان و نقاشان داخلي و خارجي است و موضوع بسياري از آثار هنري میباشد.

درواقع برج دختر طبق یک افسانه زیبای ترکی به این نام شناخته شده است که پیشگویی، امپراطور بیزانس را از گزیده شدن دخترش توسط ماری خبر می دهد. امپراطور این قلعه را بر فراز صخره ای می سازد و دخترش را به آنجا انتقال می دهد. اما روزی ماری که در سبد انگور پنهان شده بود جان دختر را می گیرد. از آن طرف در طول ساخته شدن برج یکی از شاهزاده ها به یکی از کارگرها دل می بندد اما از آنجا که اختلاف طبقاتی اجازه ی ازدواج به آن ها نمی دهد، پسر که در آن سوی دریا زندگی می نموده هرشب عرض دریا را طی می نماید و خودش را به شاهزاده می رساند. یک شب به علت خاموش شدن مشعل برج، پسر راه را گم می کند و غرق می شود. دختر هم در غیاب او خودش را به آب می اندازد!

 برج دختر استانبول

برای قرن ها این برج  به عنوان فانوس دریایی مورد استفاده بود، اما در حال حاضر داخل این برج تغییر شکل داده شده و به رستوران ها و کافه های محبویی تبدیل شده است که منظره فوق العاده زیبایی به بیرون دارد. قایق ها روزی چند مرتبه به سمت این برج در حرکتند تا مسافران و گردشگران را به این مکان زیبا منتقل کنند.