آتاتورک بنیان گذار ترکیه نویندر 13 نوامبر 1918 از سوریه به استانبول آمد و به هتلی به نام پاراپالیس نقل مکان نمود. پس از چند روز به منزل و سوئیت دوست نزدیک خود بنام سالیح فانسا ( Salih Fansa ) در منطقه Beyoglu رفت و سپس خانه ای 3 طبقه را در منطقه شیشلی اجاره نمود و به آنجا نقل مکان کرد و خواهر و مادر خود را نیز به این مکان آورد.

موزه آتاتورک استانبول

 

ایشان در طبقه وسط این ساختمان اقامت نمود و از اتاقهای آن به عنوان محل کنفرانس و کار و جلسات سری که داشت استفاده نمود.بعدها این منزل در سال 1942 به موزه تبدیل گردید و به نام خانه آتاتورک معروف شد که در بلوار Halaskar Gazi  واقع شده است در سال 1943 پس از تعمیرات به موزه آتاتورک مبدل شد.

موزه آتاتورک استانبول شامل 3 طبقه به شرح زیر است:

طبقه اول:که به عنوان محل و سالن مراسم خاص و ویژه مورد استفاده قرار می گیرد که اکنون با نیم تنه ای از مجسمه آتاتورک و عکسهای مختلفی از وی تزئین شده اند.در قسمت اتاق پشتی آن نیز یادگارهای دوران جنگ عثمانی و لباسهای نظامی آتاتورک وجود دارد.

موزه آتاتورک استانبول

طبقه دوم :این طبقه در قسمت اول آن لباسها و درجات نظامی آتاتورک و رادیوی اهدائی دولت آمریکا به وی قرار دارد.از طرفی  در قسمت میانی این سالن لوازم کار او مانند میز و صندلی، لوازم نگارش، ساعت، جعبه سیگار، کلاه خز و سایر لوازم شخصی وی قرار دارد.در قسمت انتهائی طبقه دوم محل سخنرانی و جلسات او و میز لباسهای او در حین سخنرانی های مختلف دیده خواهد شد.

طبقه سوم :عکسهای انقلاب ترکیه، کتابهای مختلف درباره آتاتورک و عکسهای او در زمان مرگ وجود دارد.

Address: Halaskargazi Cad. No:140, Şişli/İstanbul, Turkey