آشنایی با مراکز تفریحی استانبول

اگر با تور استانبول سفر می کنید حتما سری به مراکز خرید این شهر بزنید و از اجناس اصل و برند این فروشگاه ها خرید کنید. در فصل تابستان نیز می توانید در تور های استانبول ویژه تابستان شرکت کنید و سفری خاطره انگیز را در کنار خاانواده تان داشته باشید. مراکز تفریحی از مهمترین و جذاب ترین دلایل سفر کردن است. در هر شهر و کشوری با توجه به فرهنگ، آداب و رسوم و نوع جامعه (پیشترفته یا غیر پیشترفته)، مراکز تفریحی و توریستی زیادی وجود دارد که ما خیلی دوست داریم در سفرمان آن دسته از تفریحات را که شاید در کشور یا شهر خودمان وجود ندارند، تجربه کنیم. مراکز تفریحی از جمله مهمترین عامل جذب توریست می باشد. شهر ها و کشورهای پیشترفته و مدرن برای این عامل بسیار مهم مراکز تفریحی فوق العاده جذابی را احداث کرده اند اما در سوی دیگر کشورهایی که هنوز سبک و اصالت بکر و دست نخورده ی خود را حفظ کرده اند نیز تفریحات بومی و جالبی دارند که تجربه کردن آنها هم بسیار هیجان انگیز و جالب خواهد بود. در ادامه به بررسی مراکز تفریحی شهر استانبول ترکیه می پردازیم...

 

istanbul beach 7 turkey

  • یکی از مراکز تفریحی استانبول ، پارک مینیاتور است که  در شمال شرقی خلیج شاخ طلایی قرار دارد و در سال ۲۰۰۳ افتتاح شد . در این پارک همانطوری که از نام آن میشود فهمید ,  ۱۲۲ مدل ابنیه در اندازه و مقیاس کوچک وجود دارد که ۵۷ تای آن مربوط به استانبول ( مانند مسجد ایاصوفیه و برج گالاتا و … ) و تعدادی از سراسر ترکیه ( معبد آرتیمس در جنوب ) و آناطولی و کشورهای دیگر وجود دارد : قصر توپ قاپی ، مسجد سلطان احمد ، ایاصوفیه ، مسجد کلیسای کاریه ، استادیوم المپیک ، برج گالاتا ،برج و جزیره دختر و پل بسفر که میتوانید روی آن راه بروید  تا آثاری از ترکیه مثل معبد آرتمیس ، کاپادوکیا ، کوه نمرود (نمرود داغی) ، خانه های تاریخی ماردین و کتابخانه تاریخی افس و سوملا ترابزون توربه مقدس حضرت مولانا ، محل تبدیل آتش به گلستان یا بالیکلی گول شانلی اورفا ، خانه حضرت مریم ، غار اصحاب کهف مرسین ازمیر آسپندوس آنتالیا ، آنیت کبیر آنکارا ، قدس شریف ، مدرسه دومناره ارضروم ، کلیساهای مقدس مسیحیان مسجد سلیمیه ادیرنه ، اوزون کورپو بزرگترین پل جهان در نوع خود ادیرنه، زئوگمای قاضی آنتپ و …

جنس همه ماکت‌ها از فایبرگلاس و موادی انتخاب شده که در برابر برف، بوران و محیط طبیعی پارک که در حاشیه دریا و در هوایی شرجی واقع شده است، مقاوم باشند. البته آن‌طور که از مسئولان پارک شنیدیم، در همین مدت کوتاهی هم که از راه‌اندازی پارک گذشته، عملیات تعمیر و نگهداری، برای جلوگیری از خرابی ماکت‌ها، به‌خوبی جریان داشته است.
در «مینیاتور تورکیه پارکی» یا پارک مینیاتوری ترکیه، ماکت‌های مینیاتور آثار تاریخی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، ورزشی و… ترکیه همان‌گونه که در اصل خود قابل مشاهده‌اند، با همه ظرایف و دقایق، در مقابل دیدگان تماشاگران و بازدیدکنندگان خود هستند.
ماکت‌ها بر اساس سیر تاریخی ساخته شدن اصل بناها ردیف شده‌اند و در محوطه‌ای دلگشا که بازدید ساده آن چیزی حدود چهار ساعت وقت می‌برد، در دو طرف گذرگاه‌ها قرار گرفته‌اند.
البته آثاری که اکنون در چارچوب جمهوری ترکیه نیستند، بیرون از این سیر تاریخی و در محوطه ویژه‌ای قرار گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به: ایستگاه راه‌آهن شام، قلعه شام، مسجد محمدعلی پاشا در مصر، مقبره سلطان مراد در کوزوو و پل موتسار اشاره کرد.
ماکت آثاری که در سال‌های اخیر درست شده‌اند و از ویژگی‌ قابل توجهی در معماری برخوردارند نیز در مینیاتورک خودنمایی می‌کند که از معروف‌ترین آنها فرودگاه جدید استانبول، استادیوم المپیک آتاترک، ساختمان شهرداری استانبول و مرکز خرید و فروش پروفیلو هستند.

  • عضی از پلاژهای ترکیه ،مثل پلاژ سلار استانبول امکانات خوبی دارند، پلاژ سلار ، پلاژ زیبایی ست که امکان تفریحاتی مثل جت-اسکی ، بانانا بوتینگ ،قایقهای پدالی ، والیبال ساحلی ، فوتبال ساحلی و… را فراهم میکند همچنین دارای رستوران و بار است با منوهایی مثل دونر استانبولی،همبرگر ، چیزبرگر، گوزلمه ،تست ساندویج ، فرنچ فریز، کومپیر ، وافیل و انواع کیکها و سالادها و انواع نوشیدنیهاهزینه ورود ۱۵ لیره ترک در آخر هفته ها ۲۵ لیره ترک است . گذراندن وقت در کلوبها از تفریحات استانبول است .
  • شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که منظور از منطقه خلیج شاخ طلایی استانبول چیست  .دریای مرمره دریای اندرونی است که در جنوب خاور اروپا و شمال باختر ترکیه قرار دارد و پیوندگاه دریای سیاه و دریای اژه است. و جداکننده بخش اروپایی ترکیه از بخش آسیایی آن است. تنگه بُسفُر آن را به دریای سیاه و تنگه داردانل آن را به دریای اژه پیوند می‌دهد. پهناوری دریای مرمره ۱۱,۳۵۰ کیلومتر مربع است و ژرفترین نقطه آن ۱۲۶۱ متر است.

دریای مرمره به طور کامل در ترکیه واقع شده و بزرگ‌ترین شهر کناره آن استانبول است.از تفریحات استانبول ، قدم زدن در اسکله منطقه شاخ طلایی استانبول است . شاخ طلایی مدخلی است که بخش اروپایی استانبول را به دو قسمت تبدیل می‌کند. در افسانه‌های یونانی، بیزاس آن را به نام مادرش کروئسا نام گذاشت.این خلیج شیپوری شکل جزو بهترین اسکله های  طبیعی در دنیاست  که قسمت آسیایی و اروپایی ترکیه را نیز از  هم جدا می سازد در  اطراف این خلیج ترکیه پارک ها و رستورا ن های زیادی  وجود  دارد که میتوانید  هنگام  غروب آفتاب به  آنجا بروید و از تماشای غروب آفتاب و منظره بی نظیر  لذت ببرید .

  • از مراکز تفریحی استانبول، سواحل شنی شیله است ، این سواحل در فاصله ۷۰ کیلومتری منطقه اوسکودار قرار داشته و به دلیل وجود هتل و رستورانهای زیبا موجود در خود از نقطه نظر تفریحی در ردیف یکی از زیباترین مناطق حومه شهر استانبول قرار گرفته است. پارچه کتان شیله (شیله بزی) از جمله مصنوعات معروف استانبول به شمار می آید.
  • یکی دیگر از مراکز تفریحی استانبول ، پارک امیرگان است . پارک امیرگان، پارکی تاریخی است که در امیرگان، در همسایگی تنگه‌ی بسفر و در ناحیه‌ی ساریر استانبول واقع شده و یکی از بزرگترین پارک‌های عمومی استانبول به شمار می‌رود.
    درختان کاج سنگی، کاج ترکی، کاج حلب، کاج آبی، کاج سپید شرقی، کاج دریایی، سرو ژاپنی، صنوبر نروژی، صنوبر آبی، سرو اطلس، سرو هیمالیایی، سرو لبنانی، چنار، درخت زبان گنجشک، فندق، درخت بید بابل، بلوط مجار، صنوبر سپید کولورادو، درخت چهل سکه، سرو سرخ کالیفرنیا، درخت ماموت ساحلی و درخت کافور، از مهم‌ترین درخت‌های موجود در این پارک هستند.