کاخ دلمه باغچه  در کنار تنگه بسفور قرار دارد. این کاخ زیبا و مجلل در واقع لوکس ترین کاخ دوره عثمانی میباشد در ساخت این بنا 14 تن ورقه طلا به کار رفته است و در قرن 19 میلادی ساخته شده است .

از این کاخ  آخرین سلاطین عثمانی به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می کردند. معماری داخلی و خارجی این کاخ ترکیبی از طراحی های عربی و اروپایی است که فقط در این تقاطع دو قاره دیده می شود.

 کاخ دلمه باغچه

 

این کاخ در ابعاد ۴۴٠٠٠ متر مربع شامل ٢٨۵ اطاق-۴۴ سالن-۶٨ دستشویی و ۶ حمام است. داخل آن با اثار بسیار نفیس هنری مانند یک گالری توجه بیننده را به خود جلب میکند.در یکی از اطاقها هم یک قالی نفیس تبریز که هدیه رضاشاه به آتاتورک بوده زمین را مفروش کرده است.

این کاخ همه روزه بجز دوشنبه ها و پنج شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر به روی عموم باز است.

آتاتورک بنیانگزار جمهوری ترکیه روزهای پایانی زندگی خود را در این کاخ سپری کرده است و در همین کاخ هم از دنیا رفته است . اتاق خواب اتاتورک هنوز به همان شکل نگه داشته شده است و ساعت این اتاق نیز ساعت ده و نه دقیقه بامداد ( ساعت مرگ آتاتورک ) را نشان می دهد .

 کاخ دلمه باغچه

این کاخ در حاشیه و به موازات کانال بزرگ آبی قرار گرفته است به خاطر همین منظره روح نواز دریا از تمام پنجره های کاخ دیده میشود.

* ورودیه کاخ دلمه باغچه برای هر نفر 20 لیره میباشد
* روزهای 5 شنبه کاخ دلمه باغچه تعطیل میباشد و امکان بازدید وجود ندارد .

قصر ٣ طبقه است که راهروهایی با دسته های کریستال و چلچراغهای نفیس آنها را بهم مرتبط کرده است.درون کاخ شامل ٣ بخش اداری-حرمسرا و سالن مرتبط بین آنهاست.روی پارکتهای کفپوش که راه میرویم قرچ قرچ صدا میدهند چون فضای زیر پای ما خالی است و درواقع ما داریم روی آب راه میرویم!!!!به همین دلیل هم درون کاخ از وسایل بسیار سنگین چوبی مثل بوفه ها و میزهای بزرگ خبری نیست تا لطمه ای به استحکام ساختمان نخورد.دیوارهای اطاقها و سالنها پر از تابلوهای نفیس است که بسیاری از آنها هدیه سلاطین و دولتمردان کشورهای دیگر به دولت عثمانی و بعدا به آتاتورک بود.

آدرس :
ترکیه- استانبول- محله بشیکتاش
کاخ دلمه باغچه استانبول